“DAS LOKAL CAFE” ( Korumalı İş Yeri )

“DAS LOKAL CAFE” ( Korumalı İş Yeri )

Das LOKal –kafe+2.el kitap ,plak,CD  satış mağazası (korumalı işyeri) ( 15.12.2016 )

www.daslokal.net

Kulüp LOK – Hastanede olmadan Yaşam (Lieben Ohne Krankenhaus)

Şu anda işgücü piyasasında bir dayanak bulmak için, ağır ruhsal sorunları olan bireyler için bir istihdam projesidir. Denetimli çalışanlar bulunmaktadır. Çalışanlara kafe işletme ve ilgili çeşitli aktiviteler sunulmakta; 2. el  kullanmış kitap ve plak,cd  satışı yapılmaktadır.

Çalışanların yaptığı hizmetler: hafif yemekler, defter, kayıt ve CD satışı, basit muhasebe hizmetleri, müşteri hizmetleri, temizlik sırası yapmak, hazırlamak ve kahve spesiyalleri sunmak, meyve suları ve meşrubat hizmetleri, DJ etkinliği, veritabanı girişi, ve daha fazlası. İş dağılımı ortaklaşa yapılmakta;   bireysel beceri ve ilgi alanları dikkate alınarak yürütülmektedir. Projenin net gelirleri çalışanlara dağıtılmaktadır.

İstihdam açısından bir sosyal sigorta hizmeti ilişkisi ancak Viyana Fırsat Eşitliği Yasası ile birlikte yürütülmektedir. Web sitesi aracılığı ile kitaplar, çizgi romanlar, CD’ler ve kayıtlar bağış olarak kabul edilmektedir. Tasarruflu satış imkanı sunulmaktadır.

Ziyaret ettiğimiz birçok korumalı işyerinin aksine bu cafede sadece ağır ruhsal sorunu olan bireyler istihdam edilmektedir. Bu cafe 12 yıldır hizmet vermekte olup; aynı kuruma bağlı 3 tane korumalı işyeri bulunmaktadır. 1. kitap-müzik kafe 2. Çiçekçi dükkanı, 3. İkinci el kıyafet satış mağazası. İnternet alışveriş imkanı da sağlanmaktadır. Kurumun genel felsefesini hastanesiz yaşam (LOK-Lieben Ohne Krankenhause) oluşturmaktadır. Hastaneye yatış gereksinimini azaltmak, hastanesiz yaşamı gerçekleştirmek için ağır ruhsal hastalığı olan bireylerin çalışması sağlanarak buna yardımcı olunmaktadır…

Toplamda 30 kişi 2.el kitap ve müzik kafede çalışmakta; sabah 5 saat, öğleden sonra 5 saat olmak üzere iki vardiyada 15 kişiden toplam 30 kişi çalışmaktadır. 3 işyerinde toplamda 100 kişi istihdam edilmektedir. Viyanda ki diğer korumalı işyerlerinden farklı olarak aylık 200 avro harçlık verilmektedir. Saatlik 2 euro harçlık/ günde 5 saat/ 10euro/gün/200euro /aylık gelir sağlanıyor.Devlet maaşı kesilmiyor,ilaveten bu gelir elde ediliyor.Devlet sponsor olduğu için maaşı vermeye devam ediyor; kafede kazanılan para da harçlık olmuş oluyor.

Böylece Viyana’da ki en yüksek ücretin verildiği; ve işe girmek için sırada bekleyen 300 kişinin olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca çalışanlar devletten de para yardımı almaya devam ediyor; yine kurum giderleri de devlet tarafından karşılanmaktadır. O yüzden kazanılan tüm gelir çalışanlara dağıtılabilmektedir. Bu kurumda istihdam edilenler tamamen ruhsal sorunu olan kişilerden oluşmakta ve çalışarak para kazanmaktadırlar… Tanı olarak Bipolar Bozukluk, şizofreni, Borderline KB yer alabilmektedir.  18-60 yaş arası kişiler çalışmaktadır. Burada 1.seviye (labor market) iş piyasasında  çalışamayanlar istihdam edilmektedir.

Viyana çapında das Lokal cafe iyi tanınmakta; başvurular hastaneler, doktorlar tarafından tavsiye üzerine yönlendirmekle sağlanıyor.

Profesyonal ekip olarak 1 psikolog, 1 sosyal çalışmacı, 1 iş-uğraşı terapisti, 1psikoterapist aynı zamanda kütüphanecilik eğitimi var, 2 garson, engelli eğitimi alan stajer ve sosyolog çalışmaktadır…

Satılan ürünlerin büyük bir kısmı bağış kanalıyla geliyor. Hasarlı alınan plakların bakımını ve temizliğini çalışan ruhsal sorunu olan bireyler yapıyor. Bunun için plak temzileme makineları da var. Dışardan gelen plakların da  temizleme hizmetini ücret karşılığında veriyorlar.

LOK ‘a bağlı 6 tane korumalı evi bulunmakta ve bu evlerde yaklaşık 60-70 kişi yaşamaktadır.

YORUM YAZ