“Pro mente Reha Sonnenpark”

“Pro mente Reha Sonnenpark”

Sonnenpark –  Rehabilitasyon Oteli ( 16.12.2016 )

http://www.promente-reha.at/sonnenpark-neusiedlersee/das-haus

Pro mente Reha- şirketi Avusturya’da tıbbi ve psikiyatrik rehabilitasyon tesisleri işletir.

Rehabilitasyon ile çalışma ve sosyal çevrede ruhsal hastalığı olan kişilerin mümkün olan en iyi şekilde yeniden entegrasyonu hedeflenmektedir.

Çalışmaların Temeli fonksiyonel sağlık,  biyo-psiko-sosyo-kültürel bir modele dayanır. Tıbbi hizmetler hastalık fonları tarafından önceden belirlenmiş bir yapı, süreç ve sonuca dayanmaktadır. Rehabilitasyon da teorik arka plan işlevsellik (ICF, 2001) kavramları vardır.

Temel olarak psikolojik ve sosyal dengede, Terapötik odaklı, tüm hastaların geleceği konusunda çok profesyonel çalışır. Amaç sağlıklı iş-yaşam dengesini oluşturmaktır. Kurum olarak hastaların bireysel kişisel tarihinin saygılı kullanımı sağlanmaktadır. Fırsatlar, yetenek ve potansiyelleri (tekrar) değerlendirilerek, geliştirilir. Başvuranların ruhsal hastalığı ile ilgili yeni perspektifler açmak amacıyla, hastalara günlük yaşamda bir mola verilmektedir. Sosyal psikiyatri bilimi ve çalışanların deneyimi, araştırmaların mevcut durumu yararlanılarak  hastaların ihtiyaçlarına yanıt vermek hedeflenmektedir.

“Ruh sağlığı olmadan sağlık olmaz” sözünden yola çıkarak İşyerinde ruh sağlığı için önleme programları yer almaktadır.  Pro mente Reha burada önemli bir köprü görevi ile ruhsal hastalığı olan kişilerin kamuya ve topluma katılımını savunmaktadır.

Rehabilitasyon merkezi, 7 yıldır hizmet vermektedir. Medikal direktörü psikiyatrist, psikoterapist. Akut tedaviden sonra rehabilitasyon odaklı çalışan bir merkez olarak hizmet vermektedir. Akut tedavi uygulanmamaktadır. Avusturya genelindeki yataklı ve/veya ayaktan hizmet veren tedavi merkezleri ile koordinasyon halinde çalışılmaktadır. Tek kişilik odalardan oluşan, 5 yıldızlı otel konforunda 100 yataklı bir kurum. Bu merkezde, hastalar sosyal güvence (emeklilik sigorta sistemi) desteğiyle hizmet almaktadır. Yataklı-tam pansiyon olarak kalınan bir rehabilitasyon merkezi olarak hizmet verilmektedir. Tanı dağılımı ağırlıklı depresyon, kaygı, kişilik bozuklukları, tükenmişlik sendromu şeklinde olup; %5 civarı Şizofreni tanılı hastalar da hizmet alabilmektedir. Alkol madde Bağımlılığı, demans tanısı kabul edilmiyor. Terapi programı yoğun bir yatılı rehabilitasyon merkezi. Tedavi şekli olarak grup terapileri, travma terapisi yaygın olarak kullanılmakta; yatış süresi ortalama 6-8 hafta olmaktadır. Haftada 2 gün vizit yapılmakta, 1 gün psikologla bireysel görüşme, haftada 3 gün ergoterapi, grup terapileri, ihtiyaca göre fizyoterapi,  müzik terapi, spor aktiviteleri de yer almaktadır. Tedavi ekibi içinde psikiyatrist, psikoterapist, psikolog, fizyoterapist, diyetisyen, hemşire ler çalışmakta; geceleri bir hemşire gözlemci-görevli olarak kalmaktadır. Özellikle travma hastalarında, burada yatışlı bir şekilde psikoterapinin güzel bir iyileşme sağladığı ifade ediliyor.

Hastalar ilk geldiğinde, genel ve özel kuralların anlatıldığı bir kitapçık verilmekte; ayrıca HOŞGELDİN toplantısı yapılmaktadır. Kurallara uymayanlar, özellikler saldırganlık gibi taşkın davranışlarda bulunanların merkezden çıkışı yapılıyor. Rehabilitasyon merkezi yoğun talep alan ve tün Avusturya’ya hitap eden bir kurum niteliği taşıması nedeni ile yoğun talep almakta; halen sırada bekleme süresi 6 ayı bulabilmektedir.

Hastaların bir günü, uyanış, spor, kahvaltı ile başlamakta, gününe göre değişen terapi programları ile devam etmektedir. Basit terapi grupları ile başlayan program daha sonra detaylandırılarak ilerlemektedir. %70-80 benzer program uygulanmakla beraber; tanı gruplarına göre kategorize edilmiş 12 şer kişilik ayrı terapi grupları da oluşturulmaktadır. Grup terapileri depresyon, gevşeme, kaygı, travma odaklı olabiliyor. Grupları psikoterapistler yönetiyor, ayrıca 24 kişilik Mindfullness (farkındalık) grupları da yapılmaktadır. Her grubun başında psikoterapist ve özel eğitimli sosyal eğitmenler görev alıyor.

Personel durumu; 7-8 psikiyatrist, 7-8 hemşire, 20 psikoterapist (11 tanesi yarı zamanlı olarak çalışmaktadır), 1 diyetisyen,  ergoterapist, sosyal çalışmacı ve destek personeli görev almaktadır.

YORUM YAZ