Villa Gamb ( Korumalı Ev )

Villa Gamb ( Korumalı Ev )

Villa Gamb ( Korumalı Ev )

Müstakil korumalı evler olarak hizmet veriyor. Villa olarak bağış yapılan müstakil bina, engellilere özel dönüşüm sonrası 12 kişinin tek tek yaşadığı ayrı stüdio tipi daireler oluşturulmuş. Bu merkezde herkesin ayrı dairesi var, ev şeklinde. Toplam 12 kişi kalıyor. Kişiye özel dairelerde  yatak odası, mutfakla birlikte salon, tuvalet ve banyo bulunuyor.  Özel donanımlı dairelerde özel tedbirler alınmış örneğin fırın tek tuşla çalışıyor; kapatılması unutulursa 15 dk içinde kendiliğinden kapanıyor.

  • 7 kişilik bir ekip çalışıyor. Bu kişiler aynı zamanda Viyana’ya dağılmış tek yaşayan hastalar ile de ilgileniyor. Her çalışan toplam 24 hastaya bakıyor.
  • Burada gece personel kalmıyor. Sorun olursa telefonla destek alıyorlar. Her gün bir çalışan nöbetçi mevcut. Bu nöbetçi telefonla destek sağlıyor.

Hastaların giriş çıkış saati yok. İstedikleri saat eve gelip gidebiliyorlar. Hafta sonları ailelerini ziyaret edebiliyorlar. Ziyaret günleri hakkında çalışanlara bilgi veriyorlar. Belirli günlerde hastaların gelip gelmediği kontrolleri yapılıyor. Aynı zamanda burada kalan hastalar birbirlerini kontrol edip çalışanlara bilgi veriyor.

 

YORUM YAZ